| Dimensions | 100 × 100 × 100 mm |
|---|---|
| Construction Type | Panels |
| Timber | Pinewood |
| External measures | 2,19 m |
| Base foot print | 1.9 m |
| Internal house area | 12,5 m |
| Terrace/Balcony | no |
| Roof area | 22,9 m |
| Roof shingles | 29,5 m |
| External wall area | 52,6 m |
| wall area for insulation | 188.3 |
| wall area for paint | 57,4 m |
| Door Type | doube 50% glass |
| Door measures (premium) | – |
| Door measures (economy) | 6 x 4.5 |
| Window Type | – |
| Window measures | – |
| Glazing | Single glazed |
| Floor boards | 19,05 mm |
| Terrace boards | no |
| Roof Type | Gable |
| Roof Overhang | 0.7 |
| Roof angle | 26 |
| Wall height Premium | 1,95 m |
| Total height Premium | 2,4 m |
| Threshold | Covered with Steel |
| Warranty (months) | 60 |
| roof_area | 75 |
Bedford 2.2×2.2 m
$ 2555















